Czy warto pić tanie wino?

Czy wino mimo że zawiera alkohol może być zdrowe? Czy tanie wino jest nie zdrowe a drogie zdrowe?  Jaki kolor wina wybrać?

Zdrowe czy niezdrowe?

Francuski paradoks – jak to jest możliwe by jeść „niezdrowo” i żyć długo w dobrym zdrowiu? Francuzi mimo spożywania dużej ilość tłustego mięsa, białego pieczywa cieszą się jednym z mniejszych odsetków zapadalności na choroby serca. To dlatego, że piją również czerwone wino.
Okazuje się, że umiarkowane ilości czerwonego wina mają właściwości prozdrowotne. Wino szczególnie czerwone zawiera duże ilości polifenoli w tym resweratrol, które mają właściwości antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe. Obniżają poziom cholesterolu we krwi, rozszerzają naczynia krwionośne, krew. Wpływając na rozrzedzenie krwi oraz zwiększając elastyczność naczyń krwionośnych, dzięki temu zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.
Holenderski uniwersytet Wageninge przez 40 lat badał prozdrowotne właściwości wina i okazało się, że alkohol w dawce 2g dziennie wydłuża średnio życie o 2 lata. Zauważono, że ci, którzy pili wino, żyli średnio o 5 lat dłużej niż abstynenci. Jednak zależność ta nie jest liniowa, co oznacza, że większa ilość wian niż 200 ml dziennie nie zwiększ oczekiwanej długości życia, a jest wprost przeciwnie.

Jakie są rodzaje win?

Tanie i drogie :-)
Oczywiście to był żart. Wina można podzielić ze względu na kolor. Są czerwone, białe i różowe. Nie jest prawdą, że z czerwonych winogron powstaje czerwone wina a z białych – białe. Wino czerwone powstaje wtedy, gdy fermentuje nie tylko miąższ winogron, ale również jego skórka. Czyli przed maceracją jak skórki nawet czerwonych winogron zostaną oddzielone od miąższu to powstanie wino białe. A jeśli maceracja zachodzi razem ze skórką (nie ma znaczenia czy z czerwonych czy z białych winogron) to powstanie wino różowe lub czerwone. Jeśli maceracja trwa kilka godzin to powstanie wino różowe, a jeśli trwa kilka dni – to wino czerwone. Skórka winogron właśnie zawiera największe ilości garbników i polifenoli, więc podczas maceracji składniki te przechodzą do roztworu, z którego powstanie później wino.
Oprócz podziału na kolory i ceną wina różnią się między sobą zawartością cukru. Jeśli wino długo fermentowało, to drożdże miały więcej czasu i „zjadły” większa ilość cukru, czyli powstało wino wytrawne. Jeśli krócej fermentowało to część cukru pozostała w winie, dlatego mamy wino słodkie. Jest jeszcze wino półsłodkie, które zawiera pośrednią ilość cukru.

W jakiej formie wina są najsmaczniejsze?

Wina biała są smaczniejsze, kiedy podawane są w chłodniejszej temperaturze tj. 8-12°C. Im wino słodsze tym powinno podawać się w niższej temperaturze. Wina czerwone mogą być podawane nawet w temperaturze nawet pokojowej, ale uwaga temperaturze zimnego pokoju, czyli tak 16-20°C
Dobór kieliszków też jest ważny. Wina białe powinno się serwować w mniejszych kieliszkach, właśnie dlatego, że są podawane w chłodniejszej temperaturze i zależy nam na tym byśmy zdążyli je wypić zanim się nagrzeje. Czerwone wina można podawać w większych kieliszkach, aby moc dobrze wyczuć jego bukiet. Kieliszek napełniamy do najszerszej krawędzi w przypadku wina czerwonego, a w przypadku wina białego do połowy. I co najważniejsze – nie obowiązują już zasady, że czerwone wino do czerwonego mięsa, a wino białe do ryb. Każdy ma wolność wybory i pić to co mu smakuje najlepiej. Chociaż jest mały wyjątek. Jeśli wino zostało dodane do dania, które będziemy spożywać to bardzo dobrym dopełnieniem takiego dania jest podanie kieliszka właśnie tego samego gatunku wina jakie zostało wcześniej dodane podczas gotowania. Takie połączenie pasuje do siebie idealnie. Smacznego.

Zadzwoń do nas

534 301 920