Zdrowa Żywność

Zdrowie – czym jest zdrowie? Zdrowie jest stanem pełnego, dobrego samopoczucia (wellbeing) fizycznego, psychicznego i społecznego, a jednostki lub grupy musza mieć możliwość określenia i realizowania swoich dążeń, zaspokajania potrzeb, a także zmiany środowiska bądź radzenia sobie z nimi.


Dlatego zdrowie jest postrzegane, jako zasób życiowy, a nie cel życia. Zdrowie jest pojęciem pozytywnym, obejmującym zasoby osobiste i społeczne oraz możliwości fizyczne, a nie tylko brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby, czy niepełnosprawności.

A czym jest zdrowa żywność?

Jeśli jest zdrowa żywność to powinna też być chora żywność. Jak można określić czy żywność w ogóle jest zdrowa czy chora? Żywność jest zdrowa, gdy jest wolna od swoistych chorób, jest świeża, o charakterystycznym dla siebie zapachu, bezpieczna mikrobiologicznie. Taką definicję spełnia, bo musi spełniać, każdy produkt spożywczy, jaki spożywamy.
Jedząc chorą żywność, powinniśmy od razu zachorować, a jedząc zdrową – ozdrowieć. Tak się jednak nie dzieje. Dlaczego? Bo gwarancją zdrowia człowieka nie jest pojedynczy produkt spożywczy a całokształt diety i stylu życia. To człowiek może być zdrowy na prawidłowej diecie. Jedząc jeden konkretny „zdrowy” produkt spożywczy wcale nie będziemy zdrowi tylko możemy wprowadzić się w chorobę. Monodieta nigdy nie jest prawidłowym sposobem żywienia. To odpowiedni dobór tych produktów czyni dietę prawidłowo zbilansowaną. Dopiero na takiej diecie można utrzymać zdrowie. Nawet, gdy od czasu do czasu trafi się w niej jakiś produkt o niskiej wartości odżywczej, to przecież nie można powiedzieć, że ktoś się nieprawidłowo odżywia.
Dieta to całokształt: aktywność fizyczna oraz wszystkie spożywane produkty wraz z technikami ich obróbek kulinarnych. Nie można powiedzieć zdrowe – niezdrowe. Zdrowy jest tylko człowiek na prawidłowej diecie.


Profilaktyka zdrowotna to jest niedopuszczanie do powstania chorób. Hipokrates powiedział, że profilaktyka zdrowotna to zapobieganie chorobom poprzez utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. To jest zupełnie, co innego, co próbuje nam wcisnąć WHO, że są to działania mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Powinnyśmy cały czas dbać o swoje zdrowie, by choroba nigdy nas nie dotknęła. Pozwólmy funkcjonować organizmowi tak jak został do tego stworzony, a będziemy się cieszyć długim życiem w dobrym zdrowiu.


Po osiągnięciu stanu zdrowia, czy można przestać o nie dbać? Zdrowie jest stanem, o które cięgle trzeba walczyć by nie zmalało. Nieustannie należy dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych, by mógł funkcjonować prawidłowo.

Zadzwoń do nas

534 301 920